Texas Hold em Poker
No Deposit Forum
Poker Strategy
Bankroll Mob
YourPokerCash
Poker Source
Poker Net Online
Lilly Texas Hold em Bankroll
Play No Deposit Poker
Play Online Poker with Titan Poker
poker room
Историјата на покер
најдобрите шеги - Како до подобро расположение - смешни приказни
Илузија на контрола - Ефект на се има - Рационализација на купување - Ефектот на статус кво - Ефектот на избегнување загуби - Хиперболичен намалување на - Ефектот на обратна размислување - Селективна перцепција - Принцип кука - Когнитивна дисонанца - тенденција на самоодбрана
Професионални коцкари - Асоцијални коцкари - Обичните стаден коцкари - Сериозни вечеринка коцкари - компулсивно коцкари
Коцкање зависности
толпата психологија
Како да се мотивираат
Психологија коцкар - парадокс на коцкар
Free Capital Free Casinos Mansion
Texas hold em poker Gambling Online
Spanish
Belarusian
Estonian
Bulgarian
Greek
Croatian
Finnish
Swedish
Portuguese
Taiwanese
Hungarian
Turkish
Ukrainian
Russian
Arabic
Singapore
Japanese
Switzerland
Austria
Italian
Dutch
Belgium
Czech
Slovak
Brazil
German
French
Danish
Filipino
Georgian
Indonesian
Polish
Latvian
Lithuanian
Romanian
Serbian(Macedonian)
Slovenian
Vietnamese
Hebrew
Free Capital Free Casinos Mansion
Download Poker SoftTexas Hold em Poker
Texas Hold em Free
 
Коцкање зависности

Bet No Deposit
 

Texas Hold em PokerОдвоите време да се коцка, може да најдете во некоја точка, кои можеа толку многу што другите нешта го губат своето значење. Ќе мора да биде внимателен да не ги надмине ограничувањата за кој повлекува коцкање целосно. Што е коцкање? Четири карти на тастатурата во позадина чипови половината и глуждовите да gryWspółczesny коцкање е од доменот на Интернет Коцкање (арапски "az-Захра": коцка, генерал играта) е игра генерално вклучуваат понуда и прифаќање на облози (обично готовина) на настанот, кој одлучи кој ќе победи случаен фактор. Примери може да биде рулет, покер и спортско обложување. Во последните две ќе одлучи кој ќе победи на "вештина" плеер. Зборот коцкар го encyklopedycznie негативна конотација. Коцкар е лице кое учествува во коцкање игра која не ги имаат карактеристиките на фер игра (очекуваната вредност на плаќање е помал од нула) и кој одлучува само случаен фактор. Коцкар ризикува својот капитал со цел да се добијат придобивките на материјал или емоционална. Според оваа дефиниција, играчите се коцкари рулет или слот машини, но не мора Блек Џек или покер бидејќи вториот исто така, утврди вештина на играчот. Плеер зависник коцкање е лице со нарушено систем на вредности, за кои најважното нешто во животот е да се најде време и пари да се коцка. Тие се т.н.. компулсивно коцкари. Зависност од коцкање е прогресивна болест и хронична, која е неизлечива (како алкохолизам), но чии напредок може да биде запрен. Како да се препознае цигара? Зависник коцкар ги има следните симптоми: канцелариски работник држи главата во знак на колапс коцкање цигара постепено се развива Присилба игра. Кога коцкар не игра, само мислев дека веднаш штом ќе се врати во игра. Плаќаат за да играат на мерките кои беа наменети за друга намена. Неможноста да се воздржат од играње. Трошење на време во играта, во време кога треба да се изврши други обврски (работа, училиште). Обвинувајќи и оправдувања. Коцкар е во потрага по причините за своите неуспеси на надворешните фактори, наместо во себе. Повлекување симптоми: вознемиреност, нервоза, раздразливост, фрустрации, депресија, деградација на луѓето. Замена толеранција. Седи подолго од планираното или напуштање кога веќе постои во игра. Трошат повеќе и повеќе време и пари на играта. Нарушување на светот. Играње станува само задоволство од секојдневниот живот. Играње да заборавам на реалниот свет. Занемарувајќи ги другите извори на задоволство. Продолжи да игра покрај негативните физички ефекти (тешкотии спиење, заврши), психолошки (каење по натпреварот, само-деструктивни мисли) и социјални (проблеми во меѓучовечките односи). Изопаченост. Играње е причина за финансиска задолжување, приходите нешта, кражба и лаги. Компулсивно коцкар чувствува удобно само кога "во акција". Желбата да ги имаат сите важни работи во животот без напор е заедничка карактеристика на многу од коцкари. Во прилог одговорен коцкари се чувствуваат силна внатрешна потреба да биде голем шут и имаат чувство на семоќ. Зависник коцкар е подготвен да се направи нешто (дури и ако тоа беше асоцијални природа) да се одржи таквата своја слика, која ќе биде во очите на другите.

Кој е изложен на ризик?

Буквално секој кој е во контакт со потенцијален коцкар коцкање. Сепак тоа е пронајден,, карактеристики кои придонесуваат за зависности од сите видови. Овие вклучуваат [7]: Група на пријатели на рулет маса незрелост и недостаток на прифаќање турка многу зависници на казино импулсивност (недостаток на упорност, воздржаност, кои бараат нови искуства) емоционална незрелост, ниско самопочитување (неисполнети потребата за моќ и важност) висок степен на вознемиреност во меѓучовечките односи смисла ниска отпор на изолација до фрустрација и стрес прекумерна (деструктивни) односот тешкотии во изразување на чувства мечтаење, избегнување на конфронтацијата недостаток на упорност и цел Во многу земји коцкање на малолетни лица е забрането поради емоционалната незрелост на младите луѓе. Во Европа тоа е [8] проценува дека 0,5-3% од луѓето имаат проблеми со коцкање, како и воведувањето на Интернет не се зголеми бројот на зависници. Истражување јасно покажува дека повеќето зависност игри се оние во кои резултатот е доста брзо. Тие можат да бидат "jednoręcy бандити", каде по неколку секунди ние веќе знаеме исходот и ние може да продолжи да игра. Брза, постојана интеракција не дозволува природен пауза на играч направи свесна одлука или го заврши натпреварот зависност од тоа колку се веќе потрошени пари и времето поминато. Не игра не треба да биде побрз од 3 секунди помеѓу игри дури и во "турбо".

Развојните фази на коцкање цигара

Како и повеќето болести на зависности, коцкање цигара почнува inconspicuously. Обложување е одреден атракција што е повеќе пријатно нашите животи. Емоции генерација, сепак, предизвикува некои несакани насока еволуција. Знаете како да се развие еден процес зависноста да интервенира пред да биде премногу доцна е во вашиот случај или во случај на некој близок. Колку порано проблем се идентификувани и анонимен, со поголеми шанси на минимизирање на лавина на загуби кои можат да се појават како резултат на болеста. База uradowanego фудбалер по wodzieZwycięstwa даде задоволство и да се подобри самодовербата,

фаза победи

Појавувајќи се повремени големи победи предизвика возбуда, адреналин и возбуда. Континуиран успех и зголемена самодоверба направи играч со поголема веројатност да сакаат да бидат во овој пријатен државата, односно кога победи. Играчот почнува да илузија дека секогаш ќе се победи (прекумерен оптимизам). Затоа, играта често и се зголемува стапки. Целта е да се победи, во принцип, никогаш нема да се постигне. Провоцира само да продолжи да освои повеќе и се чувствуваат одлично. Вознемирувачки симптоми може да биде прекумерна возбуда повремени победи. За прв пат постои тензија и агресија поврзана со игра, и играчот се чувствува тој може да го победи на bookmaker, казино или систем.

фаза загуба

Arrow со тренд на опаѓање прави дупка во подот Неконтролирана загуба ќе влијае на приватниот живот, секој победничката низа дојде до крајот. Ирационален првично предизвикува зголемување на стапките на загуба-заработени пари, а потоа таму се првите загуби. Плеер става се повеќе и повеќе да се направи се за она што тој го загуби, која генерира повеќе и повеќе на изгубени. Конечно слободен на крајот. Креирано илузија на контрола им овозможува, со надеж за успех, парите потрошени на игра наменета за различна намена (живот, празници, пари, работодавачот). Позајмување пари да се игра оваа влез во следната фаза на деградација плеер. Никогаш не треба да игра за позајмени средства. Дури и голема загуба не запре пред продолжување на играта. Плеер обидува да игра и можните победи или распределени да ги отплати долговите или често за продолжување на играта. Играчот во оваа фаза на играта на сметка на домот и работното место. Тој лежи и почнува да се скрие својата игра. Точки на "голема победа", кој ќе го реши својот проблем. Играчот не сака да признае дека тие не успеале и не сакаат да се соочат со последиците од нивните дејства. Многу раце се одржа надвор на осамени очај фаза dłoniW играта станува поважна од пријателите и семејството

фаза очај

Играта троши повеќе време, а како резултат на лаги, пик-ап средства или заеми резултати во одвојување од семејството и пријателите. Најважна вредност за коцкар има желба да се победи - искривување има светот вредности. Губење на работа, долг спирала предизвикува вознемиреност и паника. Притисокот на доверителите (во комбинација со закани) турка за кражба, проневера или последователните заеми. Од таква драматична ситуација на коцкар е само еден излез - голема победа! Се појавува ментална исцрпеност, беспомошност, депресија, каење, и конечно вина. Не секој е во можност да отскокнување фаза губење на надежта Компулсивно коцкар достигне дното на финансискиот, ментални, социјални, и често екстремни замор. Престанат да веруваат во големата победа. Не знам како да ги реши проблемите крената. Во оваа фаза, најчесто губи семејството, станува осамена, интензивирање на лицето на опасност и безнадежност имаат самоубиствени мисли. Да заборавам на проблемите може да биде зависноста од алкохол или дрога. Последно средство е стручна помош, која им дава шанса да се избегне затвор или смрт (самоубиство или во рацете на доверителите).

Како да се справи со зависноста

Случаи на сериозни злоупотреба треба да се позанимава со само од страна на специјалисти. Сем коцкар или нему блиско лице не се во можност да му помогне. Ако мислите дека сте потрошите многу време и пари на играта проверете три фундаментални прашања: Мерка со стоперката колку време поминувате дневно на играта. Ако не се вози, ќе почнете да прави приказната за своите типови. Ова ќе биде основа за тоа дали треба да биде толку скапо "хоби". Размислете исто како ставаш односи со другите. Има некој сугерираше дека имате коцкање проблем? Дали ви се најде време за други социјални задоволство од коцкање (состанокот пријатели, играјќи топката, итн)? На црвено светло ќе ви го осветлуваат, ако било кој од горенаведените оди надвор од нормата. Што, сепак, го прифати како норма? Тоа е индивидуална работа. Тоа е точно за wczasu нивното однесување или консултирајте се со специјалист.

мажите коцкари

Опасност од антиката направи некои проблеми. Познат коцкари беа Марк Антониј, Џакомо Казанова (протерани од Виена за коцкање), британскиот Фицџералд семејство (Хенри и Едвард, кој извршил самоубиство). А многу добро позната фигура поблиску до нашето време беше Фјодор Достоевски, кој од коцкање често беше на работ на банкрот. Неговиот роман "Играч", напиша еден месец да се подготви за да го отплати на картичка долг. Меѓу "daredevils" ХХ. возраст дефинитивно не треба да се пропушти Amarillo Slim Престон, кој се стекна со репутација како најпознатите покер играч на сите времиња. Таа е позната за повеќето од предизвиците со кои се стави познати личности. Тој го освои залог во покер $ 1.700.000 од Лари Flynt порно цар. Играше со користење на метла во базен со една од најголемите базен играчи во светот - Минесота масти. Претпоставува за такви нешта како, каде коцка шеќер седи во затвор Арканзас летаат или дека мачката може да се отвори шише Кока-Кола. Полската историја на коцкање беше обележан со одличен виолинист и композитор Henryk Wieniawski, кои постојано губење на нивните такси како резултат на тој умрел во сиромаштија. Зависник картички стана познат писател Тадеуш момче-Żeleński. Убава бринета во мониста фрлање на освојувањето картички на зелени покер масата со чипови Пол убавина ќе бинго, казино и покер

жените коцкари

Меѓу жените тешко да се најде добро познат коцкар, коцкање, бидејќи во античките времиња беше само мажи. Некои жени Вознемирено за да може да се игра. Коцкар беше дефинитивно Марија Антоанета. Од западниот свет дефинитивно треба да се спомене и покер Алис, кој научил играта од страна гледајќи нејзиниот сопруг борба. Богатство успеа да се изгуби дури и ... Бритни Спирс за борба против петлите!

 
 
Template by Poker Template & USA Online Casino